Kirjallisuus

Viikon kirjallisuusohjelmat

Kysy kirjallisuudesta

Kysy kirjastonhoitajalta

Voit jättää tänne kirjallisuusaiheisen kysymyksen, johon on ollut vaikea löytää vastausta muualta. Vastaajina toimivat suomalaisten kirjastojen ammattilaiset.

Jätä kysymys
Vastausten haku

Viimeksi kysytty

Ajankohtaista kirjallisuudesta


Lahjoita lukuhetki ikäihmiselle

Olisiko sinulla aikaa lahjoittaa lukuhetki palvelutalossa asuvalle ikäihmiselle, joka ei pysty enää lukemaan itse, mutta kuuntelisi mielellään?

Lukuhetki ei sido sinua mihinkään ja voit lahjoittaa sen vaikka vain kerran.
Lukuhetki toteutetaan Kuopion kaupunginkirjaston, kirjaston asiakkaiden ja palvelutalojen välisenä yhteistyönä. Vapaaehtoiset lukijat sopivat lukuhetkistä suoraan palvelukotien kanssa. Kirjaston tehtävänä on koordinoida ja kehittää palvelua, sekä tarjota vinkkejä luettavasta aineistosta. Sopivaa luettavaa löydät esim. tästä listasta.
Yhteyshenkilö kirjastossa Tuija Huuho, tuija.huuho(at)kuopio.fi 044-7182339 (asiakaspalvelu).

Lahjoita lukuhetki -toiminnassa ovat mukana seuraavat palvelutalot:

Leväsen palvelukeskus, Tervaniityn asumispalveluyksikkö, Pyörön palvelutalo
yhteyshenkilö Maarit Patama, 044-7183633, maarit.patama(at)kuopio.fi

Esperi hoivakoti Alava
yhteyshenkilö Tiina Mikkonen, 044-7202475, tiina.mikkonen(at)esperi.fi

Puijonlaakson palvelukeskus
yhteyshenkilö Sini Hakulinen, 044-7183645, sini.hakulinen(at)kuopio.fi

Palvelutalo Lepola
yhteyshenkilö Marita Metsärinne, 044-2709200, marita.metsarinne(at)palvelutalolepola.fi

Suokadun palvelutalo
yhteyshenkilö Pirjo Vehosmaa, 044-7186467, raili.luukkonen(at)kuopio.fi

Alavan palvelutalo
yhteyshenkilöt Arja Miettinen, 044-7183169, Jouni Kätsyri, 044-7187252, raili.luukkonen(at)kuopio.fi

Mäntykampus asumisyksiköt Väinölä ja Ilmatar
yhteyshenkilö Raija Tiainen, 044-7183622, raija.tiainen(at)kuopio.fi

Mainiokoti Pirtti
yhteyshenkilö Riitta Markkanen, 044-2982475, riitta.markkanen(at)mehilainen.fi

Attendo hoivakoti Saaristo
yhteyshenkilö Tanja Miettinen, 044-4944106, tanja.miettinen(at)attendo.fi

Attendo hoivakoti Iltatuuli (Nilsiä)
yhteyshenkilö Raili Hiltunen, 044-4943362, raili.hiltunen(at)attendo.fi

Tuusniemen palvelukeskus: Mäntykoti, Tuomikoti ja Koivukoti
yhteyshenkilö Lea Mustonen, 044-7209042, lea.mustonen(at)tuusniemi.fi